Pewnie część z Was będzie zdziwiona widząc przepis na pizze wśród przepisów na tradycyjne greckie dania. Wszak danie to wymyślili Włosi…. Otóż geneza pizzy nie jest aż tak jednoznaczna jak się to przyjęło uważać, gdyż to właśnie starożytni Grecy zaczęli wypiekać ziołowe płaskie chleby posmarowanie oliwą oraz czosnkiem. Mimo iż pizzy raczej nie zaliczamy do kanonu kuchni greckiej to jednak współcześni Grecy tworzą swoje wersję pizzy oparte w największym stopniu na lokalnych warzywach, serach, nie szczędzą też oliwek. Mozarellę zastępują fetą lub innymi greckimi serami. Grecka pizza jest przez to lżejszym odpowiednikiem swojej włoskiej siostry, niemniej jednak jest równie pyszna :)
Przepis na ciasto podajemy taki jaki stosujemy zazwyczaj, wychodzi z niego fajne cienkie ciasto. Jeśli macie swój ulubiony przepis na spód pizzy to też możecie go zastosować. W tym wypadku naprawdę nie ma to większego znaczenia.
1. Odmierzoną ilość mąki przesiewamy do miski, dodajemy drożdże, sól cukier. Następnie wszystkie składniki dokładnie mieszamy drewnianą łyżką i stopniowo dodajemy wodę.
2. Po wstępnym wymieszaniu ciasto pozostawiamy w misce i wyrabiamy je ręcznie aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
3. Miskę nakrywamy ściereczką i odstawiamy na około 30 minut w ciepłe miejsce aż do wyrośnięcia. Ciasto ma podwoić swoją objętość.
4. Blachę na której będziemy piec pizzę smarujemy dość obficie oliwą z oliwek i wykładamy na nią ciasto, które rozciągamy palcami na całą powierzchnię blachy. Powierzchnia ciasta powinna być wyrównana aby miało ono podobną grubość w każdym miejscu. Jeśli ciasto jest zbyt klejące to można je natłuścić oliwą.
5. Sos pomidorowy można przygotować na podstawie przecieru domowej roboty bądź zrobić go na świeżo z 2-3 pomidorów. Jeśli dysponujemy takim domowym przecierem to dodajemy do niego sól, pieprz, nieco oliwy z oliwek, łyżkę oregano i bazylii.
6. Jeśli sos przyrządzamy na bazie świeżych pomidorów w to garnku przez kilkanaście minut dusimy pokrojone drobno obrane ze skóry pomidory razem z oliwą, solą, pieprzem oraz ziołami (oregano, bazylia). Przed wyłożeniem sosu na pizzę trzeba go koniecznie ostudzić. Nie powinien on być zbyt wodnisty.
7. Gotowy sos rozprowadzamy na cieście. Na wierzch kładziemy plastry pomidorów, pokrojoną w piórka cebulę, paski papryki. Posypujemy całość startą fetą i na wierzch kładziemy pokrojone oliwki.
8. Pizzę pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni przez około 15 minut. Jeśli jej boki będą łatwo odchodzić a spód będzie ładnie zarumieniony pizza będzie gotowa.
Ladenia to tradycyjne ciasto oliwne popularne na wyspie Kimolos oraz sąsiedniej Milos, choć nam zdarzyło się ją kiedyś jeść na Krecie. Wyglądem przypomina ona włoską pizzę, jednak ladenia to raczej chlebowy placek z oliwą, cebulą i pomidorami. Nie ma tu sera, a samo ciasto nie powinno być cienkie.
Briam to prosta grecka warzywna zapiekanka przygotowana wg tradycyjnych receptur na bazie ziemniaków, bakłażanów i cukinii z dodatkiem pomidorów, czosnku i natki, podlana dość mocno oliwą z oliwek. Przepis ten ma wiele modyfikacji, które różnią się między sobą dodawanymi składnikami lub sposobem przyrządzenia.
Placki warzywne to specjalność greckiej kuchni. Mnogość warzyw dostępnych o każdej porze roku prowokuje wręcz do pomysłowego ich wykorzystania. Tomatokeftedes, czyli placki z pomidorów, to właśnie przepis, który tę teorię udowadnia. Danie to jest popularne na Cykladach oraz w tradycyjnej kuchni Syros, Andros, Tinos, czy Santorini. Najbardziej charakterystyczny smak tomatokeftedes osiągają właśnie mieszkańcy tej ostatniej wyspy ze względu na specyficzny smak rosnących tam niewielkich pomidorów.
Komentarze
https://www.nalesniki.eu/
Uwielbiam pizze, musze zrobic według Twojego przepisu, bo teraz ogromenego smaka mam :D
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz