2025-03-21 20:21:58
Tegoroczne lato postawi lokalnym władzom oraz mieszkańcom wschodniej części Krety duże wyzwanie w kwestii zapewnienia dostaw wody. Kolejna niemal bezśnieżna zima oraz przeciągające się okresy bez opadów deszczu doprowadziły do poważnego pogłębienia problemów z zasobami słodkiej wody.
Zapora Aposelemis - źródło zdjęcia https://www.cretalive.gr/
Na początku tego tygodnia Organizacja Rozwoju Krety oraz przedstawiciele władz gmin Heraklion, Hersonissos i Agios Nikolaos jednomyślnie podjęli decyzję o czasowym zamknięciu ujęcia wody z zapory Aposelemis. Wyłączenie możliwości pobierania wody z tego zbiornika ma obowiązywać na razie do 15 kwietnia, ale pesymistyczny scenariusz zakłada przedłużenie tego postanowienia do 1 maja. Decyzja została podjęta jednomyślnie ponieważ uznano, że zgromadzoną w zbiorniku wodę należy zarezerwować na najtrudniejsze dni sezonu turystycznego, gdy zapotrzebowanie na nią dramatycznie wzrośnie. Dzięki decyzji o wyłączeniu zbiornika Aposelemis będzie możliwe zaoszczędzenie 400 tys. m3 wody miesięcznie.
Należy też pamiętać, że obecny zapas wody nie stanowi całkowitego zabezpieczenia na pokrycie zapotrzebowanie powyższych gmin na dostawy wody na cały sezon turystyczny. W sytuacji, gdy w na wyspie przebywają turyści zapotrzebowanie na nią jest kilkukrotnie większe niż zgromadzony zapas.
Obecnie w zbiorniku Aposelemis pozostało 3,370 mln metrów sześciennych wody. Aby sobie wyobrazić jak zła jest obecna sytuacja trzeba ją porównać z analogicznym okresem w roku ubiegłym gdy w zaporze było 7,5 mln m3 zgromadzonej wody.
Zasoby wody w Aposelemis zostaną ponownie ocenione 1 kwietnia i na tej podstawie zapadną kolejne decyzje dotyczące dalszego gospodarowania zasobami.
Sytuacja jest na tyle trudna, że każde prognozowane pogorszenie pogody jest jednocześnie nadzieją na odbudowanie tych bardzo skromnych zapasów, na tyle aby wody wystarczyło do końca roku. Jednak, gdyby wody nie przybyło w wystarczającej ilości to konieczny będzie nowy plan działania. Kreteńczycy stają przed naprawdę poważnym problemem, do opanowania którego nie wystarczą działania władz. Niezbędna będzie zmiana nawyków i ograniczenie marnotrawstwa oraz wypracowanie innych metod pozyskiwania wody. Już teraz przyznawane są licencje na prowadzenie odwiertów studni głębinowych.
Problem zaopatrzenia w wodę dotyczy także rejonu Ierapetry, który pobiera ją ze zbiornika Bramiana. Zbiornik ten może pomieścić 15 milionów m3 wody, z czego aż 87% służy do podlewania szklarniowych upraw warzyw i owoców oraz drzew oliwnych. Tu również trwają przygotowania do rozpoczęcia odwiertów wodnych. Burmistrz Viannos, Pavlos Baritakis, w wywiadzie dla Radia Crete podkreśla jednak, że w jego regionie susza spowodowała obniżenie poziomu wód gruntowych o 20 metrów.
W związku z dużymi niedoborami wody w tym regionie uprawa warzyw w miesiącach letnich nie będzie możliwa, ponieważ obecnie zgromadzone zapasy wodę trzeba zachować do niezbędnego podlewania drzew oliwnych w październiku. Burmistrz Baritakis apeluje też do producentów warzyw o podjęcie działań mających na celu magazynowanie wody deszczowej.
W tym samym tonie wypowiadał się prezes Stowarzyszenia Rolniczego Ierapetry Yiannis Gaitanis, który wyrażał obawy o przyszłość upraw szklarniowych w tym regionie. Ilość wody zgromadzonej w zbiorniku Bramiana nie wystarczy do nawadniania upraw szklarniowych takich jak papryka, pomidory, ogórki czy arbuzy. Oszacował on, że w tym roku latem będzie mogło uprawiać warzywa tylko 15% producentów, którzy będą w stanie zapewnić sobie własne zapasy wody. Z podobnymi trudnościami będą musieli zmierzyć się rolnicy prowadzący uprawy na Messarze.
Susza, który dotyka duży obszar wschodniej Krety zmusza do poszukiwania nowych sposobów pozyskiwania wody. Jedną z metod może być budowa zbiorników do gromadzenia deszczówki, która później jest wykorzystywana do podlewania upraw szklarniowych. Rolnicy, którzy już to praktykują, całkowicie lub częściowo uniezależniają się od wody zgromadzonej w zbiornikach retencyjnych.
Komentarze
komentarz z
Nas też to czeka, a na Kretę to trzeba będzie pewnie jeździć z wodą własną.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/1054020663438864