Lista popularnych składników diety śródziemnomorskiej

O tym że dieta śródziemnomorska jest zdrowa pisano już wielokrotnie. Naukowcy systematycznie prowadzą różne badania nad wpływem tej diety na ludzkie organizmy. W ostatnich tygodniach opublikowano wyniki badań, których przedmiotem był wpływ diety śródziemnomorskiej na poziom cukru we krwi.

Wyniki sugerują, że dieta śródziemnomorska poprawia metabolizm glukozy w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2. W porównaniu z grupą kontrolną u badanych stwierdzono obniżenie stężenia glukozy na czczo, obniżenie wskaźnika masy ciała (BMI) i stężenia cholesterolu. Jednocześnie zaobserwowano spadek ciśnienia krwi.

Co takiego jedzą więc Grecy, że ich dieta działa w tak korzystny sposób? Wiadomo, że najbardziej efektywne jest połączenie tych składników, które wchodzą ze sobą w interakcje tworząc nowe związki pozytywnie oddziałujące na organizmy. Poniżej znajdziecie listę produktów stanowiących bazę diety śródziemnomorskiej:

  1. Oliwa z oliwek to podstawa diety śródziemnomorskiej. W Grecji stosowana wszędzie i do wszystkiego. O jej prozdrowotnych właściwościach wiadomo już powszechnie. Grecka oliwa należy do najlepszych a potwierdzeniem tego jest wiele nagród i wyróżnień zdobywanych na różnego rodzaju konkursach.
  2. Suszone oregano - jedno z najpopularniejszych ziół, a jednocześnie jedno z najbogatszych źródeł antyoksydantów, warto więc włączyć go do codziennej diety i stosować do przyprawiania potraw.

    Suszone oregano

  3. Jogurt grecki - bogate źródło wapnia i białka, zawierające korzystne szczepy bakterii, wspomaga pracę systemu odpornościowego i reguluje trawienie. Kupując jogurt koniecznie trzeba spojrzeć na listę składników nie ma on prawa zawierać żelatyny, czy też innych zagęszczaczy.
  4. Czosnek to same korzyści, bowiem nie tylko chroni serce i ma właściwości przeciwnowotworowe, ale też znakomicie podkreśla smak potraw.
  5. Częstym dodatkiem do greckich dań jest sok z cytryny, który jest wyjątkowo bogaty w przeciwutleniacze i flawonoidy redukujące wolne rodniki. Z tego względu warto przejąć ten zwyczaj do własnej kuchni.

    Sok z cytryny to częsty dodatek greckich dań

  6. Oliwki występują w znacznej część posiłków i przekąsek. Są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E i przeciwutleniacze.
  7. Sardynki i sardele - te małe rybki są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią serce, utrzymują odpowiedni poziom cukru we krwi oraz chronią stawy. Mimo że ten składnik kuchni greckiej nie jest niskotłuszczowy, to należy mieć na uwadze, że jest to bogate źródło wapnia i witaminy D. Są zdrowe pod każdą postacią zarówno marynowane, smażone, suszone czy też pieczone.
  8. Warzywa strączkowe są częstym składnikiem diety śródziemnomorskiej. Przyrządzane są w zupach, duszone albo zapiekane. Można powiedzieć że to samo zdrowie, gdyż są one źródłem białka roślinnego, stanowią dobry substytut mięsa bogaty w żelazo oraz witaminy z grupy B, zawierają też cynk, potas, przeciwutleniacze i błonnik. Wielokrotnie udowodniano ich korzystne właściwości: ochronę przed chorobami układu krążenia, trzymanie w ryzach poziomu cukru we krwi a także wspomaganie odchudzania.
  9. Orzechy włoskie są bardzo kaloryczne ale jednocześnie zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i działają przeciwzakrzepowo. Już trzy orzechy pokrywają dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3. Jest w nich też L-arginina, substancja, która wpływa na rozszerzanie naczyń wieńcowych.
  10. Figi (także suszone) obecne w diecie od starożytności, są doskonałym źródłem błonnika, minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Pomagają obniżyć poziom cholesterolu oraz regulują pracę układu krwionośnego i pokarmowego.

    Ser feta

  11. Feta, ten najpopularniejszy w Grecji ser, jest bogatym źródło wapnia i fosforu, który zastępuje w diecie śródziemnomorskiej rzadziej jadane mięso.
  12. Pomidory - to bogate źródło witamin, minerałów oraz silnych antyoksydantów. Najsilniejszym z nich jest likopen, który zapobiega zawałom serca i rozwojowi miażdżycy. Zaletą pomidorów jest to, że nawet w formie przetworzonej, czyli w postaci przecieru, sosu, czy keczupu są bogate w bezcenne dla zdrowia substancje.
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.58
Liczba ocen: 6
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.58 na 5 (0) liczba ocen 6
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Atrapos - suszone śliwki oraz oliwki Amfissa suszone w piecu

Atrapos - suszone śliwki oraz oliwki Amfissa suszone w piecu

W czasie naszych kulinarnych eksperymentów oraz w czasie przygotowania naszych codziennych posiłków staramy się jak najczęściej sięgać po unikalne produkty pochodzące z Krety lub Grecji. Wiele spośród nich na stałe wpisuje się do naszego jadłospisu i systematycznie trafiają na nasze listy zakupów. Od jakiegoś czasu do grona tego typu produktów dołączyły suszone śliwki oraz czarne oliwki greckiej firmy Atrapos. Na wstępie warto podkreślić, że oba produkty znajdują się praktycznie w stałej ofercie internetowego sklepu kreta24.pl.

Czym nie jest dieta śródziemnomorska?

Czym nie jest dieta śródziemnomorska?

Kilka tygodni temu naukowcy z Grecji oraz Hiszpanii zajmujący się dietą śródziemnomorską opublikowali artykuł na temat tego czym NIE jest dieta śródziemnomorska.

Glyka tou koutaliou - łyżeczkowe degustacje

Glyka tou koutaliou - łyżeczkowe degustacje

Pod nazwą Glyka tou koutaliou kryją się owoce w bardzo słodkim syropie przygotowywane w tradycyjny sposób w greckich domach. Dobrze wykonane pozwalają zachować kształt, kolor, zapach i smak owoców. Obecnie jednak tradycja przygotowywania tych słodkości powoli zanika, bowiem można je kupić gotowe co pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na ich przygotowanie.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Wczoraj zaczęło przybywać ludzi na wyspie, dziś ( czwartek) przybyło wyraźnie więcej - przyjechali Grecy na święta. Zobaczymy na jak długo.
 Vai, zapraszam
gość PiotrWie  My lecieliśmy ( co prawda 10 kwietnia, więc 9 dni przed Wielkanocą ) z Aten na Paros i w samolocie było zdecydowanie poniżej połowy miejsc zajęte. Na dzień dzisiejszy jest bardzo mało ludzi - co nas bardzo cieszy. Ponieważ planujemy pozostać na Cykladach do 4 czerwca zobaczymy kiedy ilość turystów zacznie narastać.
 
 
 
gość zecia  Moussaka to greckie danie, które zawsze mnie urzeka swoim smakiem. Robię ją z bakłażanem, mieloną wołowiną, ziemniakami i kremowym beszamelem. Bakłażana smażę na oliwie, mięso doprawiam cynamonem i pomidorami – aromat roznosi się po kuchni. Układam warstwy i zapiekam, aż wierzch jest złocisty – wygląda jak z obrazka. Dla nas wrzucam odrobinę ostrej papryki – polski sznyt dla wyrazistości. (...)
 mój plan na to lato to powrót do Plakias
 Nagranie wideo na miejscu zdarzenia https://foggingnews.me/Bavgywyhabb
 Nas też to czeka, a na Kretę to trzeba będzie pewnie jeździć z wodą własną.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera