Fakes to popularna grecka zupa przygotowywana na bazie soczewicy. Jest ona dość zawiesista i sycąca toteż szczególnie chętnie jest podawana w czasie postu poprzedzającego greckie święta. W naszym klimacie na pewno sprawdzi się w trakcie zimowych i jesiennych miesięcy.
Chociaż przygotowanie fakes jest proste i dość szybkie to jednak kluczowy jest dobór odpowiedniego rodzaju soczewicy. Najlepiej nadaje się do tego celu brązowa, która nie rozpada się podczas gotowania. Inne rodzaje soczewicy niestety rozgotowują się znacznie szybciej. My czasem mieszamy brązową soczewicę z zieloną. Zależy to w zasadzie od tego co mamy w kuchni.
Fakes można przygotować w klasycznej postaci bez dodatku marchewki i pomidorów. Niemniej jednak jeśli chcecie osiągnąć bardziej bogaty smak lepiej dodać te składniki. Na koniec do tej zupy dodaje się także niewielką ilość octu. Najlepiej sprawdzi się ocet winny albo balsamiczny z Krety. Tego ostatniego próżno szukać w naszych rodzimych sklepach, szczęśliwie jednak jest on dostępny w niektórych internetowych odpowiednikach zajmujących się sprowadzaniem greckiej żywności. Oczywiście kreteński ocet balsamiczny będziecie mogli kupicie w czasie pobytu na wyspie. My od jakiegoś czasu dodajemy biały ocet balsamiczny, który jest lżejszy w smaku niż typowy balsamiczny.
Na Krecie do fakes podaje się też fetę albo oliwki suszone w soli. Ten ostatni dodatek znany jest głównie na zachodzie wyspy. Fakes podawana w ten sposób smakuje wyśmienicie. Czasami w tawernach do fakes podaje się też surową cebulę. My jednak zdecydowanie wolimy dodatek fety albo oliwek.
1. Soczewicę wsypujemy do rondla, zalewamy taką ilością zimnej wody aby przykryć ją na wysokość około 3 cm. Gotujemy przez 10 minut, po czym odsączamy na sicie.
2. Garnek wycieramy do sucha i rozgrzewamy w nim oliwę z oliwek. Ilość oliwy to kwestia gustu. Grecy dodają jej sporo, można jednak nieco ograniczyć jej ilość.
3. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy pokrojoną cebulę, drobno posiekany czosnek oraz marchewkę. Warzywa smażymy aż do zeszklenia cebuli, po czym dodajemy soczewicę i zalewamy wodą. Dodajemy przecier oraz/lub pomidory i ewentualnie dopełniamy garnek wodą.
4. Doprawiamy oregano, liśćmi laurowymi, solą, pieprzem. Gotujemy przez około 30 minut aż soczewica zmięknie. W trakcie gotowania dodajemy posiekany koperek, a już po ugotowaniu ocet.
5. Zupę można podawać z fetą, oliwkami suszonymi w soli albo surową słodką cebulą.
Καλή όρεξη!
Prezentowana zupa jarzynowa z dodatkiem xinochodros jest smaczna ale zupełnie inna w smaku niż tradycyjne polskie zupy warzywne. Jest także prosta i szybka w przygotowaniu. A oprócz xinochondros nie wymaga w zasadzie innych kreteńskich specjałów.
Każda kuchnia świata ma swój własny sposób na sos pomidorowy, najważniejsza jednak różnica w zasadzie tkwi w przyprawach, którymi poszczególne narody doprawiają ten najprostszy i najlepszy z sosów. Rozmaitość różnych przypraw, które są popularne w danym rejonie świata na co dzień ląduje właśnie także w pomidorowym sosie. My sami uwielbiamy pomidory w każdej absolutnie postaci, więc na co dzień wykonany z nich sos króluje u nas pod różnymi postaciami.
Fasoláda to grecka zupa fasolowa uznawana za jedną z najpopularniejszych zup tego kraju. Fantastycznie sprawdza się w zimowe dni, gdyż jest gęsta, rozgrzewająca i sycąca. Mimo tego że nie jest gotowana na mięsie, a jej głównymi składnikami są wyłącznie warzywa to zupa ta jest pyszna, pełna smaku i aromatu. W naszym domu na stałe weszła do kanonu ulubionych zup.
Komentarze
komentarz z
W greckim klimacie wszystko jest pyszne!
komentarz z
Jutro ugotuję :-)
komentarz z
Beata Górecka
komentarz z
Uwielbiam ♥️często gotuję
komentarz z
Magdalena Stępień a gdzie kupujesz soczewice? Pewnie na Krecie
komentarz z
Olcia Sza haha, niestety nie
komentarz z
Magdalena Stępień to gdzie?????
komentarz z
W biedrze
komentarz z
Magdalena Stępień tą w słoiku?
komentarz z
Ta akurat z Lidl, bardzo dobra
komentarz z
Olcia Sza przepis Ci wysłałam, oliwki też będą pasowały do zupy
komentarz z
Olcia Sza Z tego co wiemy to brązową soczewicę w Polsce można kupić w sklepach bio, eko itp. albo zielarskich. Natomiast pozostałe rozdaje: czerwoną i zieloną dostaniesz w każdym markecie. Jednak warto poszukać tej brązowej bo z pozostałych rodzajów soczewicy zrobi się breja po dłuższym gotowaniu.
komentarz z
CRETE - Kreta czerwona smaczna, córka uwielbia, Alicja Szneider wiadomo robi najlepszą ♥️
komentarz z
CRETE - Kreta dziekuje
komentarz z
Magdalena Stępień Madziu Twoja Ala to mistrzyni dziekuje za przepis
komentarz z
Olcia Sza ♥️
komentarz z
Magdalena Stępień niemoge się doczekac
komentarz z
Olcia Sza ja też
komentarz z
Fajny przepis na pewno wypróbuję
komentarz z
Anna Paprzycka Napisz później czy Ci smakowało jak już zrobisz :)
Zupa z soczewicy
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152839090152551,10154414126802551,10156524489267551,10157556065107551