Cukinia w kuchni greckiej jest wszechobecna. Przyrządzenie jej w postaci zapiekanej w cieście filo to po prostu kolejny sposób na zastosowanie tego popularnego warzywa. Kolokithopita to w Polsce mało znana grecka "pita". Znacznie bardziej rozpoznawalnym daniem jest szpinakowa spankopita. Mimo że jest nieco pracochłonna to warto jednak pokusić się o przygotowanie kolokithopity, bo połączenie cukinii, fety, natki i mięty jest nad wyraz smaczne. Można ją podawać z jogurtem greckim, tzatzikami albo bez żadnych dodatków. Wtedy można poczuć jej subtelny i nieco odświeżający smak.
1. Przygotowanie tej potrawy zaczynamy od starcia nieobranej cukinii pozbawionej gniazda nasiennego na tarce o dużych oczkach. Cukinię należy następnie posolić i po 10 minutach dokładnie odcisnąć z wody.
Oliwę podgrzewamy na patelni i wrzucamy drobno pokrojoną dymkę, którą podsmażamy przez około 5 minut do miękkości, po czym wsypujemy ryż. Mieszamy i smażymy przez 1 minutę tak by ryż pokrył się oliwą, po czym wlewamy na patelnię wywar z warzyw. Całość gotujemy na małym ogniu przez 15 minut tak, aby ryż wchłonął wywar. Jak ryż będzie jeszcze lekko twardawy, zestawiamy patelnię z ognia, dodajemy odsączoną z wody cukinię, Po wymieszaniu składników odstawiamy na chwilę do przestygnięcia.
2. Do ostudzonej cukinii z ryżem dodajemy resztę składników: natkę, miętę, wymieszane jajka oraz pokruszoną fetę. Całość doprawiamy dość konkretnie solą i pieprzem, a następnie dokładnie mieszamy.
3. Czas teraz na przygotowanie głębokiej formy, w której będziemy piec kolokithopitę. Wnętrze naczynia trzeba pokryć cienką warstwą stopionego masła lub oliwą. Następnie nałożyć jeden płat filo na dno oraz boki naczynia a potem posmarować go niewielką ilością stopionego masła lub oliwą. Przydatny będzie do tego gęsty silikonowy pędzel. W ten sposób nakładamy jeszcze 1-2 płaty filo każdy smarując roztopionym masłem lub oliwą.
4. Na tak przygotowanym cieście rozkładamy równo masę z cukinią a wystające brzegi ciasta filo zawijamy do wnętrza formy. Całość przykrywamy pozostałymi płatami filo. Należy pamiętać aby każdy z nich smarować tłuszczem. Górne warstwy ciasta można pokroić nożem na mniejsze kwadraty. Ułatwi to późniejsze pokrojenie zapiekanki. Jeśli jednak tego nie zrobicie to też nie będzie źle.
5. Kolokithopitę pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 190°C przez około 35 minut, aż ciasto będzie rumiane. Podajemy ją na gorąco.
Cukinia w kuchni greckiej występuje bardzo często. Można ją odnaleźć jako składnik w pitach (kolokithopita), kotlecikach (kolokithokeftedes), w zapiekance warzywnej briam, w postaci smażonej w cieście (kolokithakia tiganita) lub po prostu ugotowanej bądź też zgrillowanej. Kolejnym smacznym sposobem na to warzywo jest przyrządzenie go w postaci faszerowanej. My wybraliśmy farsz bez mięsa, oparty głównie na fecie i orzechach włoskich.
Gdy zapytacie lokalnego mieszkańca w Grecji jakie pyszne danie można zrobić z zielonego groszku to odpowiedzią pewnie będzie: Αράκας Λαδερος! Ta potrawa od pierwszej chwili stała się także jedną z naszych ulubionych. Na wstępie warto podkreślić, że aby ją przyrządzić nie potrzeba wielu produktów oraz czasochłonnych przygotowań. Oprócz świeżego lub mrożonego groszku niezbędna będzie tylko cebula, marchewka, ziemniaki, dobry domowy przecier pomidorowy (albo starte świeże pomidory) oraz koperek.
Popularnym na Krecie warzywem jest okra, którą dosyć często można spotkać w miejscowych warzywniakach. To bardzo zdrowe i niskokaloryczne warzywo jest niestety w Polsce praktycznie niespotykane. Jeśli chcielibyście go spróbować to warto zrobić to będąc na Krecie. Wystarczy poszukać jednej z lokalnych tawerny, która serwuje dania przyrządzane na bazie okry. Można też ją oczywiście przyrządzić samodzielnie np na podstawie poniższego przepisu.
Komentarze
komentarz z
Może być jeszcze pita z serem owczym,ze szpinakiem albo serem i szpinakiem☺.Każda pyszna
komentarz z
I wiele innych :) Grecy potrafią w filo przyrządzić chyba wszystko :)
komentarz z
Wiem.Miałam to szczęście ,dzieciństwo spędziłam wśród nich. ☺
komentarz z
Właśnie bardzo mi to smakowało a nie wiedziałam jak się nazywa. Teraz wiem ale szansa,że zapamiętam jest mała
komentarz z
od wielu lat robię wariacje na ten temat. Ciasto filo zastępuję gotowym ciastem francuskim, farsz w zależności od sezonu: tarta cukinia, mrożona mieszanka warzyw na patelnię, .... Do tego ryż kleisty (jak na rosotto). Wszędzie robi furorę.
komentarz z
Agnieszka Załuska ryż??? To faktycznie wariacja Agnieszko
komentarz z
Ania Janusz feta oczywiście ale robiłam próby z pleśniowym niebieskim (na zdadupiu nie zawsze wszystko masz w lodówce ) i też było super
komentarz z
Ania Janusz Grecy te zapiekanki robią często z resztek, taki przegląd tygodnia
komentarz z
Agnieszka Załuska oooo z pleśniowym może być faktycznie ciekawie
komentarz z
Ania Janusz zapomnialabym, w tym zamieszczonym przepisie oczywiście jest ryż. On i jajka sklejaja farsz
komentarz z
to ja może jednak coś innego jadłam bo ja tam ryżu nie wyczuwałam
komentarz z
Ania Janusz tego ryżu się nie czuje w smaku
komentarz z
Agnieszka Załuska A no chyba że tak
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153926709497551,10156441724082551,943048341202764