Chaniotiko boureki

Chaniotiko boureki

Składniki na 4 osoby:

  • 600 g młodej niewielkiej cukinii
  • 600 g obranych surowych ziemniaków
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 250 g staka (zamiennie serek ricotta)
  • 200 g kwaśna mizithra (zamiennie feta)
  • 1 duży dojrzały pomidor
  • garść listków świeżej mięty i bazylii
  • solidna szczypta suszonego oregano z Krety
  • 2 średnie ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • kubek oliwy
  • ½ kubka wody

χανιώτικο μπουρέκι

Boureki to bardzo klasyczna kreteńska zapiekana potrawa składająca się przede wszystkim z dwóch składników: ziemniaków i cukinii. W kreteńskich tawernach można spotkać ją w dwóch wersjach: w cieście (bouréki) oraz bez ciasta (chaniótiko bouréki). I to ciasto albo jego brak robi zasadniczą różnicę w smaku tej potrawy. Boureki w cieście spotkacie w zasadzie na całej wyspie, ale wersję bez ciasta można zjeść tylko w okolicach Chania. To właśnie tam w małej rodzinnej tawernie mieliśmy okazję zjeść najlepsze boureki wszechczasów właśnie w wersji bez ciasta. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie spytali o sposób przyrządzenia.

O ile boureki w cieście zupełnie nie podbiło naszych serc, to boureki bez ciasta po prostu przepadamy. Niestety w polskich warunkach nie da się zastosować oryginalnej receptury bo będzie problem ze znalezieniem w naszych sklepach potrzebnych dodatków. Mamy na myśli ser xinomizithra oraz staka*, które gwarantują niepowtarzalny smak dania. O ile jeszcze mizithrę być może uda się Wam dostać w jakimś sklepie z grecką żywnością, to o kupieniu staka w Polsce po prostu trzeba zapomnieć. Boureki z tymi składnikami możecie przygotować sobie na kreteńskich wakacjach, jeśli w apartamencie będziecie mieli dobrze wyposażoną kuchnię.

W polskich warunkach te dwa problematyczne składniki trzeba więc zastąpić innymi produktami. Po wielu eksperymentach uważamy, że w roli zamienników najlepiej sprawdzą się włoski ser ricotta i grecka feta. Smak boureki będzie nieco inny, ale za to konsystencja dania z tymi składnikami najbardziej przypomina oryginał.

Konsystencja to właśnie jeden z najważniejszych aspektów w tym daniu. Chaniótiko bouréki sporządzone wedle oryginalnego przepisu nie jest bowiem suchą zapiekanką tylko mocno kremową z dużą ilością oliwy. Poniżej podamy więc przepis zarówno na wersję do przygotowania na Krecie jak i w Polsce :)

W daniu tym jak zazwyczaj w kuchni greckiej bardzo ważna jest dobra jakościowo oliwa, której nie żałujemy! Jeśli nie przywieźliście jej z Krety to bardzo duży wybór znakomitych oliw znajdziecie w sklepie kreta24.pl

*Na koniec wyjaśnijmy jeszcze, że drugi z problematycznych dodatków, czyli staka to taki kreteński specjał, który powstaje podczas ogrzewania owczego mleka. Można to porównać do kożucha, który konsystencją przypomina coś pomiędzy gęstym serkiem a jogurtem. W sklepach spożywczych na Krecie dostaniecie staka bez problemu. Jest często dodawana do różnych dań z ryżem lub makaronem. Popularna jest przede wszystkim jajecznica z dodatkiem staka, która na Krecie jest w zasadzie niemal kultowym daniem.

1. Cukinię kroimy na cienkie plasterki, przekładamy do większej miski, następnie solimy i zostawiamy na 5 minut. W tym czasie obrane ziemniaki, także kroimy na cienkie plasterki.

2. Cukinia po kilku minutach zacznie puszczać wodę, nie wylewamy jej jednak tylko w tym momencie dosypujemy mąkę i mieszamy. To między innymi ona zapewnia kremową konsystencję, więc nie pomijajcie tego składnika.

3. Do cukinii dokładamy pokrojone ziemniaki, posiekane zioła, ricottę i fetę (albo ser mizithra i staka). Całość solimy, pieprzymy, dodajemy oregano i mieszamy dokładnie. Następnie przekładamy wszystko na blachę i rozkładamy na niej równomiernie.


4. Pomidora przekrajamy na pół i ścieramy na tarce o dużych oczkach odrzucając na koniec skórkę. Tego startego pomidora nakładamy równomiernie na wierzch warzyw. Na koniec siekamy czosnek (nie miażdżymy!) i oprószamy nim całą zapiekankę. Jeśli zmiażdżycie czosnek będzie się on kleił do rąk, dlatego siekany lepiej się sprawdzi.

5. Na koniec boureki trzeba polać obficie oliwą a na koniec dodać trochę wody. Danie pieczemy przez około godzinę w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni C. Wierzch zapiekanki ma ładnie się zarumienić, więc podany przez nas czas jest orientacyjny. Po prostu oceńcie sami czy boureki potrzebuje jeszcze dodatkowych kilku minut w piekarniku.

Chaniotiko boureki

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 3.5
Liczba ocen: 7
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3.5 na 5 (0) liczba ocen 7
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Okra zapiekana w oliwie

Okra zapiekana w oliwie

Ostatnio udało się nam kupić okrę, która na Krecie jest bardzo popularnym i tanim warzywem. W Polsce w świeżej postaci spotkaliśmy ją po raz pierwszy i niestety jej cena była dużo wyższa niż ta którą płacimy w Grecji. Okrę tym razem przyrządziliśmy w piekarniku ze sporą ilością oliwy i sosu pomidorowego. Zamieszczamy przepis na wypadek gdyby ktoś z Was też kupił okrę i nie wiedział co z nią zrobić ;-)

Cukinia faszerowana fetą i orzechami włoskimi

Cukinia faszerowana fetą i orzechami włoskimi

Cukinia w kuchni greckiej występuje bardzo często. Można ją odnaleźć jako składnik w pitach (kolokithopita), kotlecikach (kolokithokeftedes), w zapiekance warzywnej briam, w postaci smażonej w cieście (kolokithakia tiganita) lub po prostu ugotowanej bądź też zgrillowanej. Kolejnym smacznym sposobem na to warzywo jest przyrządzenie go w postaci faszerowanej. My wybraliśmy farsz bez mięsa, oparty głównie na fecie i orzechach włoskich.

Fasola mavromatika (czarne oczko) ze szpinakiem

Fasola mavromatika (czarne oczko) ze szpinakiem

Fasola ze szpinakiem to kolejne proste, tradycyjne danie. Sekretem jego smaku jest wspólne gotowanie fasolki mavromatika ze świeżym szpinakiem z dodatkiem pomidorów.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Wczoraj zaczęło przybywać ludzi na wyspie, dziś ( czwartek) przybyło wyraźnie więcej - przyjechali Grecy na święta. Zobaczymy na jak długo.
 Vai, zapraszam
gość PiotrWie  My lecieliśmy ( co prawda 10 kwietnia, więc 9 dni przed Wielkanocą ) z Aten na Paros i w samolocie było zdecydowanie poniżej połowy miejsc zajęte. Na dzień dzisiejszy jest bardzo mało ludzi - co nas bardzo cieszy. Ponieważ planujemy pozostać na Cykladach do 4 czerwca zobaczymy kiedy ilość turystów zacznie narastać.
 
 
 
gość zecia  Moussaka to greckie danie, które zawsze mnie urzeka swoim smakiem. Robię ją z bakłażanem, mieloną wołowiną, ziemniakami i kremowym beszamelem. Bakłażana smażę na oliwie, mięso doprawiam cynamonem i pomidorami – aromat roznosi się po kuchni. Układam warstwy i zapiekam, aż wierzch jest złocisty – wygląda jak z obrazka. Dla nas wrzucam odrobinę ostrej papryki – polski sznyt dla wyrazistości. (...)
 mój plan na to lato to powrót do Plakias
 Nagranie wideo na miejscu zdarzenia https://foggingnews.me/Bavgywyhabb
 Nas też to czeka, a na Kretę to trzeba będzie pewnie jeździć z wodą własną.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera