O tym jak korzystne dla zdrowia jest spożywanie na co dzień dużych ilości oliwy z oliwek oraz stosowanie diety śródziemnomorskiej pisaliśmy już wielokrotnie. Najnowsze badania przeprowadzone tym razem przez hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie kolejny raz potwierdzają te zdrowotne właściwości.
Badania przeprowadzone były na grupie 4282 kobiet w wieku od 60 do 80 lat. Uczestniczki zostały losowo przydzielone do jednej z trzech grup, w których stosowane były: 1. dieta śródziemnomorska z dodatkiem oliwy z oliwek, 2. dieta śródziemnomorska, uzupełniona o orzechy lub 3. dieta kontrolna, w której była tylko obniżona zawartość tłuszczu.
Badania trwały 5 lat. Po tym czasie wykazano, że kobiety z grupy pierwszej, których dieta śródziemnomorska była wzbogacona o oliwę z oliwek, mają znacznie niższe ryzyko zachorowania na złośliwego raka piersi. Już cztery łyżki dodane do codziennych posiłków zmniejszają to ryzyko o około 62% w stosunku do kobiet znajdujących się w grupie kontrolnej. Ciekawe natomiast jest to, że kobiety znajdujące się w 2. grupie, których dietę śródziemnomorską wzbogacono jedynie o orzechy nie wykazały znacznej różnicy zachorowalności na raka piersi w stosunku do podstawowej grupy kontrolnej. Jak widać dopiero połączenie spożywania zwiększonej ilości oliwy oraz diety śródziemnomorskiej miało istotny wpływ na zdrowie kobiet uczestniczących w tym badaniu. Wyniki tego opracowania są na tyle znaczące dla naukowców, że obecnie są one poddawane wtórnej analizie.
Niektóre składniki oliwy z oliwek wykazują działanie przeciwzapalne i antyrakowe. Dzienna porcja spożycia oliwy z oliwek wynosząca 4 łyżki (czyli tyle ile w grupie nr 1) jest osiągana w zasadzie tylko w Grecji, bowiem w innych krajach basenu Morza Śródziemnego takich jak Włochy, czy Hiszpania dzienne spożycie oliwy stanowi zaledwie połowę tej ilości. Dla porównania w krajach takich jak np. Stany Zjednoczone ilość ta wynosi średnio około 1 łyżeczki. Podobna wielkość spożycia przypadającego na przeciętnego mieszkańca notowana jest w północnej części Europy.
Najsilniejsze właściwości zdrowotne ma oczywiście świeża oliwa. Warto więc przed zakupem sprawdzać jej datę tłoczenia, a następnie wybrać tę która została wyprodukowana w czasie ostatniego zbioru. Z własnego kuchennego doświadczenia zdecydowanie polecamy użycie greckiej oliwy, która cechuje się o wiele lepszymi walorami smakowymi oraz ma znacznie wyższą jakość.
Więcej informacji o tym badaniu znajdziecie na poniższej stronie:
http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2434738
Nim rozpocznie się wszelkie dyskusję o jakości oliwy warto zapoznać się z klasyfikacją przyjętą na rynku europejskim. Lista ta obejmuje obejmuje cztery podstawowe typy: extra virgin olive oil, virgin olive, oliwa rafinowana (pure olive oil), oliwa z wytłoczyn.
Przeglądając stragany z lokalnymi produktami na Krecie z pewnością znajdziecie na nich Malotirę, czyli tzw. herbatę górską (Moutain Tea). Ta popularna roślina znana pod łacińską nazwą sideritis syriaca rośnie dziko na górskich obszarach Krety w masywie Lefka Ori, dzięki czemu jest pozbawiona zanieczyszczeń. Malotira jest jednym z bardzo wielu gatunków gojnika, który występuje popularnie w basenie Morza Śródziemnego, na Bałkanach, czy krajach Bliskiego Wschodu. Sideritis syriaca jest odmianą występującą wyłącznie na Krecie, zaś specyficzny zapach tej suszonej rośliny i smak naparu nieodparcie kojarzy się nam z tą wyspą.
W świecie produktów kulinarnych jest niezbyt liczna grupa takich, w przypadku których czas przechowywania to korzystny czynnik pozwalający na uzyskanie większej szlachetności smaku. Jako dobry przykład można wspomnieć wina, które dojrzewając przez dziesięciolecia cieszą podniebienia zamożnych koneserów. Niestety reguła ta nie dotyczy oliwy, której właściwości oraz walory smakowe praktycznie od momentu uzyskania gotowego produktu ulegają powolnej degradacji. Warto więc zadać sobie pytanie: jak przechowywać oliwę aby spowolnić ten proces starzenia?
Komentarze
komentarz z
Najpyszniejsza !!!!!!!
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153194006892551