Przeglądając stragany z lokalnymi produktami na Krecie z pewnością znajdziecie na nich malotirę (Μαλοτήρα), czyli tzw. herbatę górską (Moutain Tea). Ta popularna roślina znana pod łacińską nazwą sideritis syriaca rośnie dziko na górskich obszarach Krety w masywie Lefka Ori, dzięki czemu jest pozbawiona zanieczyszczeń. Malotira jest jednym z bardzo wielu gatunków gojnika, który występują popularnie w basenie Morza Śródziemnego, na Bałkanach, czy krajach Bliskiego Wschodu. W samej Grecji znanych jest 12 jego odmian. Sideritis syriaca jest odmianą występującą wyłącznie na Krecie, gdzie rośnie tylko na terenach górskich powyżej 800 m n.p.m. Specyficzny zapach tej suszonej rośliny i smak naparu nieodparcie kojarzy się nam z tą wyspą.
Łacińska nazwa pochodzi z greckiego słowa σίδερο oznaczającego żelazo. Nie wzięła się ona bez przyczyny, gdyż roślina ta charakteryzuje się bogatą zawartością tego pierwiastka. Jej lecznicze właściwości były znane Grekom już w czasach antycznych, kiedy stosowano ją przede wszystkim do leczenia ran otrzymanych w trakcie walk. Ponadto jej spożywanie było zalecane przez ówczesnych medyków żołnierzom ze względu na działanie regeneracyjne.
Żelazo oraz inne cenne składniki sprawiają, że gojnik jest jednym z bardziej cenionych ziół na naszym kontynencie. Mimo potwierdzonych klinicznie właściwości leczniczych roślina ta jest mało znana i mało popularna w krajach północnej Europy. Na Krecie napar z malotiry jest tradycyjnym środkiem na przeziębienia. Posiada przeciwzapalne i przeciwbakteryjne działanie, więc hamuje rozwój infekcji i wzmacnia odporność. Ale na tym nie kończą się jej pozytywne właściwości. Jej dość szerokie działanie zapobiega powstawaniu wielu chorób w tym osteoporozy oraz niedokrwistości. Herbata ta obniża ciśnienie przez co znacząco wspomaga funkcjonowanie układu krążenia, jest więc zalecana przy nadciśnieniu. Działa kojąco na układ nerwowy oraz trawienny. Zastosowanie znajduje także przy infekcjach dróg moczowych i reumatyzmie. Prowadzono także testy dotyczące działania gojnika w przypadku choroby Alzheimera, które wykazały, że regularne picie naparu z tej rośliny doprowadza do cofnięcia procesów chorobowych. Ponadto jak wykazują ostatnie badania naukowe malotira ma silne działanie antyoksydacyjne, więc może przeciwdziałać chorobom nowotworowym.
Co ciekawe naukowcy, którzy potwierdzili jej właściwości zdrowotne, jednocześnie nie stwierdzili ani przeciwwskazań, ani skutków ubocznych jej zażywania. Wygląda więc na to, że picie naparów z malotiry warto wprowadzić do swoich codziennych zwyczajów zaopatrując się w nią na Krecie.
W greckich sklepach można kupić zarówno całe krzaczki tej rośliny, jak i tylko kwiatostany. Do przyrządzania napojów wykorzystuje się tylko jej najcenniejszą część, czyli pędy kwiatowe. Napój można przygotować na dwa sposoby. W przypadku przeziębienia do gorącej przegotowanej wody wrzucamy kilka kwiatów suszonej malotiry oraz ewentualnie niewielki kawałek laski cynamonu. Napar parzymy pod przykryciem przez około 4 minuty. Następnie odcedzamy i ewentualnie dosładzamy miodem.
Jeśli zależy nam na mocniejszym działaniu należy przygotować odwar, czyli gotować kwiaty malotiry zalane wodą przez 3-5 minut. Po zagotowaniu i odcedzeniu można dodać kilka kropel soku z cytryny i dosłodzić miodem. Ta wersja będzie bardziej intensywna, można ją pić w celu wzmocnienia organizmu.
W naszym domu zawsze posiadamy zapas tego ziółka, więc w przypadku przeziębienia oraz jesiennych chłodów sprawdzamy jej magiczne właściwości. Sięgamy po nią także zupełnie bez powodu. Jeśli w tym roku z wiadomego powodu nie byliście na Krecie, zaś zapasy malotiry skończyły się Wam, to nic straconego. Spory wybór różnych odmian gojnika (także kreteńskiego) oraz innych ziół znajdziecie w sklepie kreta24.pl.
Przełom sierpnia i września to tradycyjny okres, kiedy na Krecie rozpoczynany jest zbiór winogron przeznaczonych do wyrobu wina. Jedną z istotniejszych decyzji wpływających na jakość przyszłego trunku jest ustalenie najkorzystniejszego momentu zbioru.
Dziś przygotowaliśmy dla Was artykuł o polifenolowych oliwach, które na naszym rynku są jeszcze stosunkowo mało znanymi produktami. Znajdziecie tam również recenzje dwóch znakomitych oliw tego typu: Bio Green oraz Korona.
Karob to inaczej szarańczyn strąkowy (Ceratonia siliqua L.) lub drzewo karobowe występujące między innymi w krajach Basenu Morza Śródziemnego, Indiach, Bliskim Wschodzie, czy Australii. To wiecznie zielone i odporne na upały drzewo rośnie zarówno dziko, jak i w uprawie. Zanim zostały rozpowszechnione trzcina i buraki cukrowe, owoce karoba ze względu na blisko 50% zawartość cukru stanowiły główne jego źródło.
Komentarze
komentarz z
nie tylko na Krecie ale w całej Grecji ją można znaleźć, a także chociażby w Albanii :)
komentarz z
Marto oczywiście. Tak jak pisaliśmy w artykule, gojnik jest popularny w całej południowej Europie. Jednak roślina która głównie opisujemy to sideritis syriaca, czyli odmiana gojnika charakterystyczna dla Krety :)
komentarz z
Znamy. Już nam się kończy, pora jechać na Kretę...
komentarz z
My w zeszłym roku zaopatrzyliśmy się w pokaźny woreczek malotiry w sklepie Maravel w Spili. Jeśli nie znasz tego sklepu to zdecydowanie polecamy. Można tam zostawić dowolną ilość gotówki :)
http://www.maravelspili.gr/
komentarz z
a co sądzicie o ziołu o nazwie czystek który również rośnie w basenie morza Śródziemnego też w Grecji?
komentarz z
Irena Zembroń oczywiście znamy tę roślinę, szerzej pisaliśmy na jej temat w tym artykule:
http://www.crete.pl/kuchnia-grecka-artykuly/czystek-kretenski-czyli-moc-labdanum.html
komentarz z
Dziękuję i pozdrawiam...idę wypić czystek
komentarz z
Teraz już znam
komentarz z
Ale sie cieszę! Przywiozlam malotire niedawno z Krety, tak na sprobowanie, pokochslam ja od pierwszego łyka i martwilam sie, ze nie bede mogla jej nigdzie kupic :-)
komentarz z
Jest niepowtarzalna :) pachnie Kretą :)
komentarz z
Nie próbowałam tej herbatki a na jesień by się mi przydała ☺☺☺i ten zapach Krety ☺☺
komentarz z
Polecamy bardzo!
komentarz z
Jak pachnie Kretą to musze mieć!
komentarz z
Jeszcze mam az 4y woreczki
komentarz z
My też mamy zawsze solidny zapas. Przy przeziębieniach jak znalazł.
komentarz z
Ciekawe gdzie można kupić w Polsce?
komentarz z
W sklepie kreta24.pl: http://kreta24.pl/pl/p/Malotira-herbata-gorska-z-Krety-Lefka-Ori-40gr/1000
komentarz z
Ja piję Diktamos, rośnie tylko na Krecie
komentarz z
My też lubimy.
komentarz z
Żona nie lubi, więcej dla mnie
komentarz z
:D Też racja.
komentarz z
Mam! Sprawdza sie przy przeziebieniach i grypach!
komentarz z
Pychota tellia
komentarz z
Jak ja ją pamiętam
komentarz z
Zawsze co roku sama zbieram ...
komentarz z
A Grecy mówią ze Diktamos to ich wiagra i moj maź tez
komentarz z
Mam i Diktamos też, najlepsze z miodem tymiankowym
komentarz z
Mam herbatkę i zioła przywiozłam sobie z Mali
komentarz z
Zapach Krety podobnie jak Ditrtichia Viscosa
komentarz z
Znam jest pyszna,ale ja piję z miodem
komentarz z
Najsmaczniej z miodem tymiankowym
komentarz z
Tak, tak, koniecznie z miodem. Można też dodać kilka kropel soku z cytryny.
komentarz z
Z cynamonem nie piłam,zaraz sobie zrobię
komentarz z
A ja ją lubię parzoną samą bez niczego
komentarz z
Ja lubię z miodem i bez :)
komentarz z
Przywiozłem sobie i jeszcze mam
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152719172322551,10153917452287551,10154924310162551,10156063750997551,10157612438102551