W sercu centralnej części Krety w masywie Idi znajduje się obserwatorium astronomiczne. W linii prostej odległość dzieląca to miejsce od Heraklionu wynosi zaledwie 25 km, jednakże należy pamiętać że na Krecie proste drogi nie istnieją. Faktyczna odległość jaką trzeba pokonać samochodem ze stolicy Krety wynosi nieco ponad 50 km. Przy czym część tej trasy wiedzie przez dosyć odludne górzyste rejony, na których nie da się rozwinąć większych prędkości. Zatem na tę podróż należy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu.
Obserwatorium leży w pobliżu mitycznej jaskini Ida (6 km) oraz przy pięknym i malowniczym płaskowyżu Nida. Zatem jeśli planujecie przyjechać w ten rejon w celu zobaczenia jednego z tych miejsc to do listy warto dopisać także to obserwatorium.
Niestety poza wyznaczonymi dniami otwartymi, miejsce to jest zamknięte dla zwiedzających. Jednak naszym zdaniem jazda wąską górską drogą, która tu prowadzi oraz widoki roztaczające się z góry, są wystarczającymi powodami przemawiającym za tym aby tu dotrzeć. Dodatkowym atutem tego miejsca może być też fakt, że w górzystym rejonie jest znacznie chłodniej, co w przypadku letnich upałów ma niebagatelne znaczenie :)
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku, wkrótce po rozpoczęciu budowy drogi prowadzącej na tę górę. Była to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Kreteńskiego, Fundacji na rzecz Badań i Technologii - Hellas (FORTH) oraz niemieckiego Max-Planck-Institut für Extraterrestrische. Organizacje te działają wspólnie w celu zapewnienia studentom nowoczesnej edukacji w dziedzinie astronomii, a także wspierają obserwacje astronomiczne z uwzględnieniem rozszerzonych badań nieba i obiektów takich jak komety, czy też mgławice.
Wiosną 1986 roku kiedy zakończono budowę obserwatorium zaczęło przybywać tu mnóstwo ludzi z całej Grecji. Dobrym powodem oprócz inauguracji była także możliwość obserwacji komety Halleya, która właśnie w tamtym roku zbliżyła się ponownie do Ziemi na odległość 150 mln km (15 marca). Początkowo funkcjonował tu tylko jeden niewielki teleskop o średnicy 0,3 m, jednak sukces jaki odniosło obserwatorium potwierdził, że doskonałe warunki charakteryzujące Skinakas czynią go jednym z najlepszych miejsc do obserwacji astronomicznych w całym obszarze śródziemnomorskim. W związku z tym postanowiono dalej rozwijać możliwości obserwatorium i od jesieni 1995 roku funkcjonuje tu drugi większy i bardziej nowoczesny teleskop o średnicy zwierciadła 1,3m. Obecnie jest to główne narzędzie do prowadzenia obserwacji nieba.
W 2006 roku, we współpracy z Uniwersytetem w Tybindze, w Obserwatorium Skinakas zainstalowano trzeci teleskop 0,6 m. Teleskop ten zwany „Ganymedesem”, jest w pełni zrobotyzowany i napędzany siecią oraz ma pole widzenia 20' x 20'.
Od 2013 roku działa tu także RoboPol, pod nazwą tą ukrywa się urządzenie specjalnie zaprojektowane dla teleskopu 1,3m, służące do pomiaru intensywności i polaryzacji światła odbitego, gwiazd oraz pola magnetycznego. Ciekawostką jest, że powstał on w wyniku współpracy ośrodków naukowych z Grecji, USA, Niemiec, Indii oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia.
Przyrządy znajdujące się na terenie obserwatorium są powszechnie wykorzystywane do działań edukacyjnych i dydaktycznych. Studenci i absolwenci Uniwersytetu Kreteńskiego mają możliwość uczestniczenia w projektach badawczych prowadzonych na terenie Skiankas. Pracownicy obserwatorium oprócz prowadzenia swoich badań naukowych są bardzo aktywni podczas publicznych imprez wpierając różnego rodzaju spotkania i wykłady dotyczące astronomii. Brali także udział w programie Cosmos, finansowanym przez UE, którego celem jest zwiększenie edukacji z tej dziedziny.
Na stałe do kalendarza weszło już urządzanie dni otwartych w obserwatorium. Corocznie wyznaczanych jest 5 dni, w trakcie których można tu przyjechać i wejść na teren obserwatorium. Imprezy te przyciągają blisko 1000 osób rocznie.
Z tego zwyczaju zrezygnowano jednak na dwa kolejne lata pandemii. Dopiero na ten rok wyznaczono dni, kiedy można będzie przyjechać do Skinakas, aby mieć możliwość obserwacji nieba przez teleskop oraz zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie.
W 2024 roku dni otwarte w Obserwatorium zbiegają się pełnią księżyca. Będzie to tylko 5 następujących dni:
Terminy te mogą jednak ulec zmianie, gdy nie będzie pogody, która umożliwi obserwację nieba. Jeśli będziecie chcieli uczestniczyć w dniach otwartych to kilka dni przed tym wydarzeniem należy na stronie internetowej obserwatorium sprawdzić, czy wybrany przez Was termin jest aktualny. Obserwatorium zastrzega sobie również możliwość ustalenia dodatkowych terminów dni otwartych w późniejszym czasie.
Podczas dni otwartych obserwatorium można zwiedzać w godzinach 18.00-23.00. Do godziny 20:30 zwiedzający będą mogli zwiedzać infrastrukturę oraz zapoznać się z działaniem teleskopu. W czasie późniejszym (20.30-21.00) przewidziane jest oglądanie wskazanych obiektów astronomicznych przez teleskop. Ze względu na ograniczony czas oraz przestrzeń prezentacje prowadzone będą w języku greckim. W zależności od dostępnego czasu oraz liczby odwiedzających mogą być także krótkie prezentacje w języku angielskim. Ze względu na niskie temperatury panujące na wysokości, na której jest położone Skinakas, goście powinni zaopatrzyć się w cieplejsze ubrania. Liczyć się należy także z tym że jest dostępna bardzo ograniczona liczba miejsc siedzących. Duża liczba odwiedzających oznacza, że czas oczekiwania w kolejce do zwiedzania może wynosić nawet ponad godzinę. Warto też wziąć pod uwagę brak publicznych toalet oraz miejsc oferujących jedzenie i picie.
Droga dojazdowa do obserwatorium jest bardzo wąska, więc jadąc tu trzeba zachować szczególną ostrożność. Uwaga ta może mieć znaczenie zwłaszcza dla turystów dla których kreteńskie górskie drogi są dużym wyzwaniem. W przypadku wycieczek zorganizowanych zaleca się aby nie dojeżdżać tu autokarem. Dodatkowym utrudnieniem jest także brak dużego parkingu, na którym można zostawić samochód.
Zajawkę imponującego widoku ze Skinakas możecie zobaczyć klikając w poniższy link.
Obserwatorium Skinakas znajduje się w środkowej części Krety. Oddalone jest o około 50 kilometrów na zachód od Heraklionu. Aby dojechać w to miejsce w pierwszej kolejności trzeba kierować się na miejscowość Anogia. Jeśli w czasie dojazdu będziecie korzystać z Nowej Drogi Narodowej to najlepszym rozwiązaniem jest podążanie zgodnie z drogowskazami sugerującymi odpowiednie zjazdy. Skinakas oddalone jest od Anogii o kolejne 20 kilometrów. Odjazd na wąską drogę kierującą się do obserwatorium znajduje się tuż przy dojeździe do płaskowyżu Nida.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi). Te ziemne piramidy, określane mianem Greckiej Kapadocji, tworzą jeden z najdziwniejszych i najbardziej interesujących krajobrazów na Krecie.
Podróżując po okolicach Gór Białych czy też w obrębie masywu Psiloritis na Krecie można natknąć się na niewielkie kamienne budynki, zwane mitata. Ich charakterystyczna okrągła kamienna konstrukcja niektórym kojarzy się z igloo.
Rozległa plaża znajdująca się w miejscowości Plakis zachęca do długich spacerów. Szczególnie ciekawie prezentuje się wschodni rejon plaży położony poniżej stromych skalnych klifów zwanych Gonates. Wiele sporo osób eksplorujących tę część wybrzeża z pewnością trafia na tajemniczy tunel znajdujący się w tym miejscu. Obecność tej budowli budzi wiele zagadek nie tylko wśród turystów, ale nawet wśród lokalnych mieszkańców.
Komentarze
komentarz z
Ech, ominie nas... Chlip
komentarz z
kto był tam i podziwiał ten wie ! bardzo warto ! polecam i ja
komentarz z
Dana Gołowacz Tak! Droga tam jest niesamowita. Dla kierowców z pewną ręką ale widoki wynagradzają wszystko.
komentarz z
Byłam i polecam. Fantastyczny widok na okolice i droga fantastyczna .
komentarz z
Katarzyna Czekierda Agnieszka Opalińska
komentarz z
Skinakas Observatory
+30 281 039 4200
https://maps.app.goo.gl/QdgsHYpMJHDcPQKw7
komentarz z
Mikor ott jártunk nem volt nyitva, de így is nagy élményt jelentett számukra.
komentarz z
Ildikó Szőcs Amazing photo
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152914936117551,10153596201547551,10154486331662551,10155375025277551,10156208369142551,10158620542747551,621884563319145