2025-04-05 20:53:56
Znany wszystkim fanom Grecji ser feta jest wciąż chętnie podrabiany przez producentów serów na całym świecie. Przykładem tego procederu jest wydana 20 marca decyzja sądu w Chile, który zablokował próbę używania nazwy „feta” w odniesieniu do produktu zupełnie niezwiązanego z greckim serem. Nie jest to oczywiście pierwszy taki przypadek, gdy narodowy ser Greków wywołał spór handlowy na międzynarodowym szczeblu.
„Feta to produkt o międzynarodowej renomie i wysokiej wartości, dlatego niektórzy próbują „ukraść” tę nazwę” – powiedział Christos Apostolopoulos, prezes Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorstw Mleczarskich. Decyzja chilijskiego sądu to wiadomość dla innych producentów, że nazwa ta jest zarezerwowana wyłącznie dla greckich produktów.
Wyrok chilijskiego sądu kończy tym samym czteroletnią przepychankę o amerykański produkt „Athenos Feta”. W 2021 roku Stowarzyszenie Greckich Przedsiębiorstw Mleczarskich zastrzegło nazwę feta w Chilijskiej Organizacji Własności Intelektualnej (INAPI). Rejestracji tej nazwy sprzeciwiło się amerykańskie Konsorcjum Zwykłych Nazw Żywnościowych (Consortium For Common Food Names Holdings Inc. (CCFN)), które złożyło odwołanie do INAPI. Instytucja ta odrzuciła jednak amerykański sprzeciw, co spowodowało, że CCFN w 2024 roku odwołał się do Sądu Własności Przemysłowej Drugiej Instancji w Chile. Sąd ten przyznał jednak rację Stowarzyszeniu Greckich Przedsiębiorstw Mleczarskich powołując się na przepisy Unii Europejskiej.
Od 2002 roku nazwa feta jest wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia (PDO), co oznacza że ten rodzaj sera może być produkowany wyłącznie w Grecji z mleka owczego lub owczego z maksymalnie 30% domieszką mleka koziego. Mleko to może być pozyskiwane wyłącznie od lokalnych ras owiec i kóz, które pożywiają się określoną roślinnością, a podczas produkcji sera muszą być zachowane tradycyjne receptury i metody produkcji.
Jeśli zainteresował Was ten temat to zachęcamy do przeczytania artykułu w którym opisujemy grecką batalię o ochronę nazwy feta w Unii Europejskiej.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/1066493378858259