Oryginalnie pilaw jest potrawą pochodzącą z dalekiego wschodu Europy, jednak obecnie jest on popularny w wielu różnych krajach. Mieszkańcy każdego z nich przyrządzają pilaw trochę inaczej, jednak sama idea jest wspólna. Także Grecy zaadoptowali to danie i mają kilka jego wersji.
Pilaw z pomidorami jest prostym i lekkim daniem, które warto zrobić zwłaszcza, gdy są świeże dojrzałe pomidory. Jednak gdy jeszcze lub już nie ma na nie sezonu, można sięgnąć po pomidory z puszki. Jeśli uznacie, że smak tego dania jest zbyt delikatny to można wzbogacić go i dodać kilka opcjonalnych przypraw:
1. Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy na niej czosnek i cebulę. Po około 4-5 minutach, gdy cebula zmięknie dodajemy ryż i mieszając cały czas smażymy przez 2-3 minuty. Gdy ryż stanie się przezroczysty wlewamy bulion warzywny, dodajemy pokrojone pomidory, przyprawiamy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie przykrywamy szczelną pokrywką i zmniejszamy ogień do niewielkiego płomienia. Pilaw ma się gotować przez około 15 minut aż cały płyn zostanie wchłonięty. W trakcie nie powinno się mieszać potrawy. Z tego powodu warto przygotowywać to danie w garnku z grubym dnem, aby ryż nie przypalił się.
2. W tym czasie gdy ryż gotuje się wsypujemy na suchą patelnię garść orzeszków piniowych i podgrzewamy je aż się zrumienią. Raz na jakiś czas trzeba potrząsnąć patelnią, aby orzeszki nie przypaliły się.
3. Gdy ryż będzie już miękki, wyłączamy ogień, dodajemy uprażone orzeszki piniowe, ostrożnie mieszamy i zostawiamy na kilka minut pod przykryciem.
4. Pilaw podajemy skropiony sokiem z cytryny.
Cukinia w kuchni greckiej występuje bardzo często. Można ją odnaleźć jako składnik w pitach (kolokithopita), kotlecikach (kolokithokeftedes), w zapiekance warzywnej briam, w postaci smażonej w cieście (kolokithakia tiganita) lub po prostu ugotowanej bądź też zgrillowanej. Kolejnym smacznym sposobem na to warzywo jest przyrządzenie go w postaci faszerowanej. My wybraliśmy farsz bez mięsa, oparty głównie na fecie i orzechach włoskich.
Gigantes Plaki to popularne greckie danie, na które składa się duża fasola zapiekana w pomidorowo-ziołowym sosie. Być może niektórzy z Was podczas swoich wakacji mieli już okazję spróbować tego pysznego i sycącego dania. Jeśli nie to warto przygotować je w domu. Powinno ono przypaść do gustu także wegetarianom, bo warzywa przygotowywane według greckich receptur są pełne smaku i bardzo aromatyczne.
Potrawy z fasoli oraz innych roślin strączkowych stanowią ważną część greckiej diety. Najbardziej znanymi przykładami takich dań są gigantes plaki, fasolada, czy też fava. Współcześnie Grecy wciąż często sięgają po tradycyjne dania z roślinami strączkowymi, które serwowane są w roli głównego posiłku. Dziś przedstawiamy przepis na fasolę w pomidorach. Jej przygotowanie jest łatwe i mniej pracochłonne niż np. gigantes plaki.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157984684577551