Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
25 marca 1821 roku w święto Zwiastowania Bogurodzicy, jednego z największych dni prawosławnego kościoła, arcybiskup Germanos pobłogosławił w klasztorze Agia Lavra biały sztandar z niebieskim krzyżem. Ten symboliczny gest stał się początkiem ogłoszonej w tym dniu rewolucji, która miała doprowadzić do utworzenia niepodległej Grecji. Po przeszło 400 latach ciągłego stawiania oporu tureckiej okupacji w końcu pojawiła się wśród Greków nadzieja na utworzenie niezależnego państwa. Szansę tę wzmocnił jeszcze fakt upadku Imperium Osmańskiego, które od 1453 roku od czasu upadku Konstantynopolu, zajmowało tereny obecnej Grecji.
Dopiero osiem lat ciężkich walk oraz wojska rosyjskie oblegające mury Konstantynopola (obecnego Istambułu) zmusiły sułtana Mahmuda II do podpisania traktatu w Andrianople, który zagwarantował przyszłą niepodległość Grecji. W dniu 30 sierpnia 1832 podpisano kolejny traktat, który określił ustrój oraz przyszłe granice ówczesnej Grecji.
gość PiotrWie Wczoraj zaczęło przybywać ludzi na wyspie, dziś ( czwartek) przybyło wyraźnie więcej - przyjechali Grecy na święta. Zobaczymy na jak długo.
gość PiotrWie My lecieliśmy ( co prawda 10 kwietnia, więc 9 dni przed Wielkanocą ) z Aten na Paros i w samolocie było zdecydowanie poniżej połowy miejsc zajęte. Na dzień dzisiejszy jest bardzo mało ludzi - co nas bardzo cieszy. Ponieważ planujemy pozostać na Cykladach do 4 czerwca zobaczymy kiedy ilość turystów zacznie narastać.
gość zecia Moussaka to greckie danie, które zawsze mnie urzeka swoim smakiem. Robię ją z bakłażanem, mieloną wołowiną, ziemniakami i kremowym beszamelem. Bakłażana smażę na oliwie, mięso doprawiam cynamonem i pomidorami – aromat roznosi się po kuchni. Układam warstwy i zapiekam, aż wierzch jest złocisty – wygląda jak z obrazka. Dla nas wrzucam odrobinę ostrej papryki – polski sznyt dla wyrazistości. (...)
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz