Woda znów wypełnia tamę Aposelemis

data_2019-01-22 19:09:32 2019-01-22 19:09:32

W zeszłym roku kilkukrotnie pisaliśmy Wam o niezbyt dobrej sytuacji zasobów wodnych na Krecie. Wydaje się jednak, że 2019 roku będzie pod tym względem znacznie bardziej łaskawy dla wyspy. Systematyczne opady pojawiające się w ostatnim czasie na Krecie dają dużą nadzieję na poprawę tej kwestii. Kreteńczycy z dużym zadowoleniem obserwują systematycznie podnoszący się poziom wody w tamtejszych zaporach i zbiornikach retencyjnych. Dobrym przykładem może być tama Aposelemis, która od kwietnia do grudnia 2018 roku pozostawała praktycznie pusta. Obecnie za sprawą wody spływającej z okolicznych gór zbiornik ten ulega systematycznemu wypełnieniu.

Przy okazji podnoszącego się poziomu wody, okoliczni mieszkańcy mają okazję do obserwowania tego jak pochłania ona pozostałości wioski Sfentyli. Ta opuszczona miejscowość znajduje się tuż przy jednym z brzegów zbiornika. Na powyższym filmie doskonale widać jak woda znów zbliża się do pozostałości zabudowań.

Kilkanaście lat temu Sfentyli był niewielką wioska znajdująca się w gminie Hersonissos. Miejscowość ta nie wyróżniała się niczym szczególnym na tle innych okolicznych miejscowości znajdujących się w tym rejonie Krety. Ot kilkanaście starych kamiennych budyneczków ściśle otaczających wiekowy kościółek znajdujący się w jej centrum. Za sprawą zbudowanej niedaleko zapory wodnej Aposelemis, sytuacja tej miejscowości uległa drastycznej zmianie.

Warto wspomnieć, że jeszcze w 2014 roku miejscowość ta była zamieszkana przez 15 osób, które nie godziły się na przymusowe przesiedlenie. Rekompensaty proponowane przez państwo nie były dla nich na tyle wysokie by zmusić ich do porzucenia domów rodzinnych domów. Pozbawieni współczesnych wygód, ostatni mieszkańcy Sfentyli żyli tu bez dostępu do bieżącej wody, prądu oraz odcięci od sieci telefonicznej.

Piotrek,  data_2019-01-22 19:09:32 2019-01-22 19:09:32
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155971844292551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Wczoraj zaczęło przybywać ludzi na wyspie, dziś ( czwartek) przybyło wyraźnie więcej - przyjechali Grecy na święta. Zobaczymy na jak długo.
 Vai, zapraszam
gość PiotrWie  My lecieliśmy ( co prawda 10 kwietnia, więc 9 dni przed Wielkanocą ) z Aten na Paros i w samolocie było zdecydowanie poniżej połowy miejsc zajęte. Na dzień dzisiejszy jest bardzo mało ludzi - co nas bardzo cieszy. Ponieważ planujemy pozostać na Cykladach do 4 czerwca zobaczymy kiedy ilość turystów zacznie narastać.
 
 
 
gość zecia  Moussaka to greckie danie, które zawsze mnie urzeka swoim smakiem. Robię ją z bakłażanem, mieloną wołowiną, ziemniakami i kremowym beszamelem. Bakłażana smażę na oliwie, mięso doprawiam cynamonem i pomidorami – aromat roznosi się po kuchni. Układam warstwy i zapiekam, aż wierzch jest złocisty – wygląda jak z obrazka. Dla nas wrzucam odrobinę ostrej papryki – polski sznyt dla wyrazistości. (...)
CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera