Booking.com

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie odzyskuje artefakty

data_2017-11-26 19:51:03 2017-11-26 19:51:03

W ostatnich dniach w ambasadzie greckiej w Wiedniu miała miejsce wyjątkowa i dosyć niecodzienna ceremonia. W obecności urzędników greckiego Ministerstwa Kultury dokonano symbolicznego zwrotu 26 starożytnych artefaktów skradzionych przez nazistów z Muzeum Archeologicznego w Heraklionie podczas II wojny światowej. Niebawem zrabowane zabytki zostaną przetransportowane drogą lotniczą do Grecji, gdzie ponownie trafią pod dach herakliońskiego muzeum.

Artefakty zrabowane z Muzeum Archeologicznego w Heraklionie Maria Christidis (po lewej) i Gabriele Koiner, które zajmowały się badaniami nad pochodzeniem starożytnych artefaktów zgromadzonych w Uniwersytecie w Grazu
źródło: Uniwersytet w Grazu/Tzivanopoulos

Artefakty te pochodzą zarówno z okresu minojskiego jak i hellenistycznego. Są to niewielkie przedmioty codziennego użytku takie jak wazy ceramiczne oraz lampy. Zostały one skradzione w 1941 roku a następnie cztery lata później przekazane austriackiemu Uniwersytetowi w Grazu.

Gdy wojna objęła także Kretę, pracownicy muzeum w Heraklionie znaczną część bezcennej kolekcji znalezisk bezpiecznie spakowali i ukryli dobrze przed okupantami. Niezastąpieni okazali się ówcześni pracownicy muzeum, którzy pracując bez wytchnienia już do siódmego dnia wojny zabezpieczyli większość przedmiotów znalezionych na terenie Krety. Były jednak także takie przedmioty, których ze względu na wielkość oraz wagę nie zdołano przenieść do schronu. Mimo że sposób zabezpieczenia znalezisk nie był oczywiście idealny to jednak pozwolił on na uchronienie większości bezcennych przedmiotów przed zniszczeniem lub grabieżą. Niestety przypuszcza się, że około ⅓ ówczesnych zbiorów muzeum nie udało się bezpiecznie ukryć. Z tego powodu też część z nich została zrabowana i wywieziona z Krety.

Świat naukowy długo nie był w stanie uzyskać pełnych informacji o losach starożytnych zabytków wywiezionych z Grecji. Dokumentację artefaktów wywiezionych z Krety przygotował po zakończeniu wojny Nikolaos Platon - archeolog i jednego z najbardziej zasłużonych naukowców z Muzeum Archeologicznego w Heraklionie.

Co ciekawe identyfikacja i zwrot tych znalezisk stały się możliwe dzięki inicjatywie Uniwersytetu w Grazu. Pracownicy tamtejszego wydziału archeologicznego zaczęli zbierać informacje i badać pochodzenie obiektów będących w posiadaniu instytutu. Po rozpoznaniu przedmiotów jako tych zrabowanych przez nazistów władze uczelni wysłały list do greckiego Ministerstwa Kultury, wyrażając zamiar zwrotu skradzionych artefaktów.

Naszym zdaniem ilość zwracanych artefaktów jest raczej symboliczna, jednak warto docenić ten gest i dobrą wolę Uniwersytetu. Może ten przypadek skłoni także inne państwa do zwrócenia zabytków wywiezionych z Grecji.

Gosia i Piotrek,  data_2017-11-26 19:51:03 2017-11-26 19:51:03
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154994433157551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Wczoraj zaczęło przybywać ludzi na wyspie, dziś ( czwartek) przybyło wyraźnie więcej - przyjechali Grecy na święta. Zobaczymy na jak długo.
 Vai, zapraszam
gość PiotrWie  My lecieliśmy ( co prawda 10 kwietnia, więc 9 dni przed Wielkanocą ) z Aten na Paros i w samolocie było zdecydowanie poniżej połowy miejsc zajęte. Na dzień dzisiejszy jest bardzo mało ludzi - co nas bardzo cieszy. Ponieważ planujemy pozostać na Cykladach do 4 czerwca zobaczymy kiedy ilość turystów zacznie narastać.
 
 
 
gość zecia  Moussaka to greckie danie, które zawsze mnie urzeka swoim smakiem. Robię ją z bakłażanem, mieloną wołowiną, ziemniakami i kremowym beszamelem. Bakłażana smażę na oliwie, mięso doprawiam cynamonem i pomidorami – aromat roznosi się po kuchni. Układam warstwy i zapiekam, aż wierzch jest złocisty – wygląda jak z obrazka. Dla nas wrzucam odrobinę ostrej papryki – polski sznyt dla wyrazistości. (...)
CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera