Epopeii budowy lotniska w Kastelli ciąg dalszy

data_2016-05-12 20:37:54 2016-05-12 20:37:54

Od dobrych kilku lat projekt budowy nowego głównego portu lotniczego Krety w Kastelli tworzy niezwykle długą opowieść pełną wzlotów i upadków. Wydaje się jednak, że w końcu zbliża się ten czas kiedy inwestycja ta ruszy z kopyta. Co prawda w ostatnich dniach ogłoszona została informacja o przesunięciu z 6 maja na 27 czerwca terminu składania ofert, jednak decyzja ta została podjęta ze względu na prośby kierowane ze strony oferentów. W chwili obecnej wykonawstwem oraz finansowaniem inwestycji, której koszt wyceniany jest na około 850-900 mln euro, zainteresowane są trzy grupy kooperantów z takich krajów jak Francja, Hiszpania oraz Chiny.

Gotowe lotnisko w Kastelli będzie czwartym co do wielkości portem lotniczym w Grecji. Jednocześnie można przypuszczać, że po przejęciu ruchu obsługiwanego obecnie w Heraklionie, będzie ono drugim pod względem ilości obsługiwanych pasażerów. Obecne szacunki mówią o liczbie około 7 mln osób w tym ponad 2,5 mln turystów, którzy będą korzystać z lotniska w Kastelli.

Pierwszy raz pisaliśmy o tym projekcie już w 2010 roku zapowiadając, że lotnisko to będzie gotowe do użycia na przestrzeni kolejnych 4 lat. Niestety kryzys gospodarczy oraz duże niedociągnięcia tego projektu spowodowały, że bardzo szybko odwołano rozstrzygnięte wcześniej przetargi. Obecny terminarz tego projektu zakłada, że lotnisko zostanie oddane do użytku w 2018 roku. Oczywiście na tę datę trzeba patrzeć z dużą rezerwą i traktować ją bardziej w kategorii życzeń.

Lotnisko w Heraklionie

Mamy jednak nadzieję, że obecna procedura przetargowa okaże się finalną, gdyż na przestrzeni ostatnich lat pojawiało się kilka prób ponownego wznowienia tej inwestycji. W ostatnich dwóch latach wyraźnie zmieniono jednak koncepcję finansowania tego projektu. Obecnie firma, która wygra przetarg, będzie odpowiedzialna nie tylko za wykonawstwo ale uzyska również koncesję przyznającą prawo do 37 lat użytkowania portu. Nie bez znaczenia jest również to, że budowę tego lotniska oraz infrastruktury potraktowano jako całość jednego przedsięwzięcia.

Chociaż osobiście darzymy lotnisko w Heraklionie bardzo dużym sentymentem to jednak będziemy trzymać kciuki za to aby nowoczesny port lotniczy w Kastelli, będący prawdziwą wizytówką Krety, stał się faktem a nie jedynie wciąż wstrzymywanym projektem.

Piotrek,  data_2016-05-12 20:37:54 2016-05-12 20:37:54
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2016-05-13 10:10:04

Nie bardzo mi się podoba ze to ma być w Kastelli - stamtąd na wschód będzie jeszcze dalej - z Xerocampos do Chanii jest 6 godz jazdy, do Kastelli będzie pod 7. Mogliby zaplanować gdzieś na środku.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-05-13 10:58:52

Inne Kastelli

Piotr ale w tej kwestii mylisz dwie miejscowości. Lotnisko ma powstać w miejscowości noszącej oficjalną nazwę Kastelli, natomiast Ty piszesz pewnie o Kissamos, które ma również drugą obiegową nazwę Katelli.

Projekt nowego portu lotniczego ma być rozwinięciem lub przebudową dotychczasowej bazy wojskowej znajdującej się w centralnej części Krety trochę na południe od Gouves. Zresztą poniżej daję Ci link do map google, gdzie wyraźnie widać obecną infrastrukturę wojskową.

https://www.google.pl/maps/place/Kastelli+700+06,+Grecja/@35.206435,25.3017471,13z/data=!4m5!3m4!1s0x149a61d66f7db89f:0x899927eea4255b95!8m2!3d35.2085996!4d25.3382492

W sumie więc zmiana w odległości do wschodniej Krety będzie znikoma lub wręcz żadna.

 gość}
gość PiotrWie
2016-05-13 11:55:37

To miejsce jest super - szczególnie jak się porówna z Chanią. W porównaniu z Heraklionem nie będzie różnicy.

Na Krecie jest wiele miejscowości o takich samych nazwach, dobrze że uściśliłeś.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-05-13 12:07:42

Dokładnie. Miejsce jest całkiem spoko. Lotnisko jest dosyć znane w światu wojskowych i z tego co pamiętam to kiedyś chętnie było wykorzystywane do ćwiczeń grupy akrobatycznej Red Arrows. Przed każdym sezonem Brytyjczycy przylatywali tu na kilka tygodni by trenować swoje układy.

Zresztą jak będziesz kiedyś jechać Nową Droga Narodowa w okolicach Heraklionu (na wschód od niego) to zwróć uwagę na istniejące już węzły, które mają być częścią drogowej infrastruktury dojazdowej. O ile nic się nie zmieniło to kilka lat temu stały już nawet drogowskazy.

 gość}
gość PiotrWie
2016-05-13 12:51:36

Ale to najwcześniej w przyszłym roku - w tym roku mamy w planach teraz Góry Białe, a we wrześniu Idajskie i Asterousię - a więc będziemy skręcać z Drogi Narodowej na Spilli

Zofia Sokołowska
2016-05-13 13:17:55

Chyba nie chodzi o Kastelli /Kissamos?Tam nie ma miejsca i lotnisko bez sensu.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-05-13 13:29:20

Absolutnie nie. To inne Kastelli: https://www.google.pl/maps/place/Kastelli+700+06,+Grecja/@35.206435,25.3017471,13z/data=!4m5!3m4!1s0x149a61d66f7db89f:0x899927eea4255b95!8m2!3d35.2085996!4d25.3382492

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153601501962551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Wczoraj zaczęło przybywać ludzi na wyspie, dziś ( czwartek) przybyło wyraźnie więcej - przyjechali Grecy na święta. Zobaczymy na jak długo.
 Vai, zapraszam
gość PiotrWie  My lecieliśmy ( co prawda 10 kwietnia, więc 9 dni przed Wielkanocą ) z Aten na Paros i w samolocie było zdecydowanie poniżej połowy miejsc zajęte. Na dzień dzisiejszy jest bardzo mało ludzi - co nas bardzo cieszy. Ponieważ planujemy pozostać na Cykladach do 4 czerwca zobaczymy kiedy ilość turystów zacznie narastać.
 
 
 
gość zecia  Moussaka to greckie danie, które zawsze mnie urzeka swoim smakiem. Robię ją z bakłażanem, mieloną wołowiną, ziemniakami i kremowym beszamelem. Bakłażana smażę na oliwie, mięso doprawiam cynamonem i pomidorami – aromat roznosi się po kuchni. Układam warstwy i zapiekam, aż wierzch jest złocisty – wygląda jak z obrazka. Dla nas wrzucam odrobinę ostrej papryki – polski sznyt dla wyrazistości. (...)
CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera