Rizogalo (Ρυζόγαλο)

Rizogalo

Składniki

  • 50g ryżu Arborio
  • 600 ml mleka
  • 30g cukru
  • ⅓ łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • otarta skórka z pomarańczy lub cytryny

Rizogalo to grecki deser przygotowany na bazie ryżu oraz mleka. Od tych dwóch składników wzięła się nazwa tego dania: ρυζι - ryzi - ryż; γάλα - gála - mleko. Dodatkiem, który wzbogaci smak może być skórka pomarańczowa lub cytrynowa, którą dodajemy w trakcie gotowania. Rizogalo doskonale sprawdzi się nie tylko w formie deseru, ale będzie też dobrą przekąską w ciągu dnia lub dodatkiem do śniadania.

Do przygotowania tego dania najbardziej będzie nadawać się krótki okrągły ryż. Grecy używają do rizogalo odmianę ryżu nazywaną γλασέ (glase). Jest ona podobna do odmiany arborio, którą także można użyć do rizogalo.

Istnieją dwa sposoby gotowania ryżu. Część Greków najpierw gotuje ryż w niewielkiej ilości wody, a następnie zalewa mlekiem i gotuje ponownie. Druga część (na ogół starsze Greczynki) gotuje ryż od razu w dużej ilości mleka. Najlepiej chyba wypróbować obie szkoły, jednak wybierając pierwszy sposób trzeba pamiętać aby użyć tylko połowy mleka z poniższych proporcji . Ponadto niektórzy dodają do rizogalo jajka, jednak nie jest to niezbędny składnik.

W części greckich receptur stosowana jest mąka kukurydziana do zagęszczenia, ale nie jest to niezbędne, ponieważ skrobia uwalniająca się podczas gotowania ryżu także nada kremową konsystencję. Przygotowanie rizogalo jest dość czasochłonne i wymaga stałej uwagi, bowiem bardzo ważne jest aby ryż z mlekiem gotować w niskiej temperaturze jednocześnie pilnując by mleko nie zaczęło się gotować, a ryż nie przywarł do dna naczynia.

1. Przygotowanie rizogalo zaczynamy od opłukania ryżu w zimnej wodzie.

2. Następnie w garnku o grubym dnie podgrzewamy ryż i mleko ustawiając średni ogień. Należy stale mieszać, aby ryż nie przywarł. Nie można także dopuścić do zagotowania mleka, więc jeśli osiągnie ono punkt krytyczny tuż przed zagotowaniem się, zmniejszamy ogień i gotujemy dalej przez 30-40 minut mieszając od czasu do czasu. Na tym etapie można dodać otartą skórkę z pomarańczy bądź cytryny.

3. Po tym czasie dodajemy cukier oraz ekstrakt waniliowy i mieszamy aż cukier rozpuści się. Jeśli rizogalo nie jest wystarczająco gęste to można je zagęścić przez dodanie łyżeczki mąki kukurydzianej rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody. Po dodaniu mąki trzeba rizogalo podgotować jeszcze kilka chwil aż zgęstnieje.

4. Rizogalo przekładamy do miseczek i posypujemy obficie cynamonem. Podajemy na ciepło, w temperaturze pokojowej lub prosto z lodówki.

Rizogalo

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Autor
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Anna Mielin
2019-02-12 19:42:06

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156019663992551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Ciasteczka mastyksowe

Ciasteczka mastyksowe

Spory zapas mastyksu, jaki posiadamy w swoich zapasach kuchennych, skłonił nas ostatnio do upieczenia ciastek z wykorzystaniem tej charakterystycznej żywicy. Inspirowaliśmy się przepisem z książki Vefa kitchen autorstwa Vefa Alexiadou. Mastiha nadaje ciastkom specyficzny nieco żywiczny zapach oraz lekko gorzkawy smak. Lubimy jego smak, więc ciastka bardzo nam przypadły do gustu. Jest to dobry dodatek do porannej kawy. W zupełności wystarczy zjeść jedno takie ciasto :D

Baklava (Μπακλαβάς)

Baklava (Μπακλαβάς)

Baklava jest chyba najsłynniejszym greckim deserem. Genezę jej powstania jednak odłóżmy na bok, ponieważ do wynalezienia baklavy przyznają się także Turcy, Bułgarzy i kilka innych krajów bałkańskich. Niemniej jednak skoro Grecy wynaleźli prawie wszystko to baklavę pewnie także ;-)

Słodka pita z dynią

Słodka pita z dynią

O wypiekach z wykorzystaniem filo pisaliśmy już wielokrotnie. To cieniutkie ciasto można także połączyć z dynią, z którą stworzy fantastyczne wręcz połączenie. Wersja którą my przygotowaliśmy z kawałka dyni jest słodka i bardzo korzenna. Posypana cukrem pudrem staje się idealnym dodatkiem do śniadania albo kawy.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Wczoraj zaczęło przybywać ludzi na wyspie, dziś ( czwartek) przybyło wyraźnie więcej - przyjechali Grecy na święta. Zobaczymy na jak długo.
 Vai, zapraszam
gość PiotrWie  My lecieliśmy ( co prawda 10 kwietnia, więc 9 dni przed Wielkanocą ) z Aten na Paros i w samolocie było zdecydowanie poniżej połowy miejsc zajęte. Na dzień dzisiejszy jest bardzo mało ludzi - co nas bardzo cieszy. Ponieważ planujemy pozostać na Cykladach do 4 czerwca zobaczymy kiedy ilość turystów zacznie narastać.
 
 
 
gość zecia  Moussaka to greckie danie, które zawsze mnie urzeka swoim smakiem. Robię ją z bakłażanem, mieloną wołowiną, ziemniakami i kremowym beszamelem. Bakłażana smażę na oliwie, mięso doprawiam cynamonem i pomidorami – aromat roznosi się po kuchni. Układam warstwy i zapiekam, aż wierzch jest złocisty – wygląda jak z obrazka. Dla nas wrzucam odrobinę ostrej papryki – polski sznyt dla wyrazistości. (...)
 mój plan na to lato to powrót do Plakias
 Nagranie wideo na miejscu zdarzenia https://foggingnews.me/Bavgywyhabb
 Nas też to czeka, a na Kretę to trzeba będzie pewnie jeździć z wodą własną.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera