Przewodnik Kreta wydawnictwa Pascal z 2006 roku (ze wznowieniem w 2009) należy do serii przewodników Dookoła świata, które charakteryzują się niewielkim formatem (24 x 11 cm), miękką oprawą na spirali oraz kolorową okładką z dużą, pionową nazwą opisywanego miejsca. Ta szata graficzna powoduje, że przewodniki te bez problemu rozpoznacie na półce w księgarni. Przewodnik Kreta jest opracowaniem zbiorowym przetłumaczonym z języka angielskiego liczącym 192 strony. Książka wydrukowana została na papierze kredowym, błyszczącym co pozwoliło zachować wysoką jakość zdjęć.
Pierwsze 30 stron przewodnika to krótkie przybliżenie historii, kultury, kreteńskich świat oraz tamtejszej kuchni. Znalazło się tu także miejsce dla opisu fauny i flory tej wyspy oraz najbardziej znanych w świecie Kreteńczyków. Osobom które nigdy nie wyjeżdżały na tę wyspę wiadomości te pozwolą poznać ją choć trochę.
Dalsza część przewodnika została podzielona na cztery części: Iraklion, Środkowa Kreta, Wschodnia Kreta oraz Zachodnia Kreta. Każda z nich rozpoczyna się od prezentacji kilku jednodniowych wycieczek obejmujących zwiedzanie atrakcji znajdujących się w danym regionie. W dalszej części umieszczone są opisy najciekawszych miejsc, które zostały ułożone w umownej kolejności od najważniejszych do mniej ważnych. Opisy miejsc zakończone są informacjami praktycznymi typu godziny wstępu, kategoria cenowa oraz krótkie uwagi.
Każdy z tych czterech działów zamyka podrozdział W wolnym czasie z dodatkowymi propozycjami ciekawych, ale mniej znanych miejsc wartych odwiedzenia oraz informacjami odnośnie przykładowej bazy hotelowej i gastronomicznej opisywanego regionu.
Ostatni rozdział tego przewodnika to Spacery i wycieczki, czyli opisy pięciu oddzielnych kilkugodzinnych tras, zarówno dla turystów pieszych jak i zmotoryzowanych. Naszym zdaniem jest to ciekawe uzupełnienie opisywanych wcześniej miejsc oraz dobra propozycja dla osób, które mają problem z samodzielnym skomponowaniem dodatkowych wycieczek po Krecie. Oczywiście opisy te należy traktować jedynie jako wstępne propozycję, które w dowolny sposób można modyfikować dodając lub ujmując kolejne punkty pośrednie.
Na końcu przewodnika znajduje się Informator, dość uproszczona mapa Krety oraz indeks opisanych miejscowości. Podczas codziennych sytuacji przydatne mogą okazać się mini-rozmówki polsko-greckie.
Korzystając z tego przewodnika należy pamiętać o tym, że został on wydany dosyć dawno temu, więc niektóre z informacji mogły się już zdezaktualizować. W miarę możliwości warto więc dane zawarte w tym przewodniku potwierdzić na podstawie innych źródeł. W szczególności tyczy się to godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępności zwiedzania poszczególnych atrakcji turystycznych.
Z tego przewodnika korzystaliśmy intensywnie podczas naszego pierwszego wyjazdu na Kretę. Właśnie na takich wyjazdach sprawdzi się on najlepiej, gdyż przede wszystkim opisane są w nim najbardziej znane i rozpoznawalne miejsca. Turyści znający lepiej tę wyspę i zainteresowani bardziej wnikliwym zwiedzaniem nie znajdą w tym przewodniku wystarczających informacji, gdyż liczba opisanych alternatywnych obiektów jest relatywnie niewielka. Jednak osoby te, tak jak pisaliśmy wyżej, nie stanowią grupy docelowej tego przewodnika.
Z zamieszczonej na końcu mapki nigdy nie korzystaliśmy, gdyż jest ona zbyt uproszczona i schematyczna. W przypadku poruszania się wynajętym samochodem bądź skuterem lepiej jest zaopatrzyć się w oddzielną mapę samochodową, która będzie bardziej szczegółowa i pozwoli na lepszą orientację w terenie.
W praktyce przewodnik ten okazał się bardzo poręczny, gdyż dzięki oprawie na spirali można go bez szkody składać na pół, co byłoby niewykonalne w przypadku publikacji z klejonym grzbietem. Takie rozwiązanie pozwala na łatwe czytanie interesującej nas strony zawierającej informacje o zwiedzanym aktualnie miejscu.
Przewodnik Kreta z serii “Dookoła świata” wydawnictwa Pascal to naszym zdaniem dobra propozycja tylko dla początkujących kretomaniaków.
Przewodnik Discovery Channel wydany przez Wydawnictwo RM w 2007 roku to 120-stronicowe tłumaczenie angielskiego opracowania zbiorowego. Głównym autorem tekstów jest Brigitte Seckendorff-Kourgierakis, która pracując nad tym przewodnikiem przemierzyła Kretę wzdłuż i wszerz.
Poniżej przedstawiamy Wam recenzję tegorocznej nowości wydawniczej, która do księgarni zawitała w marcu 2014 roku. Przewodnik Kreta z serii Navigator jest relatywnie tani i nie uszczupli zbytnio Waszego portfela. Za około 20 zł dostaniecie solidnie wydaną niewielką książeczkę, która została wydrukowana na grubym papierze o dobrej jakości.
Przewodnik Kreta wydawnictwa dumont (w Polsce drukowany nakładem PWN) to kolejna bardzo poręczna kieszonkowa publikacja, która sprzedawana jest za niewygórowaną cenę niespełna 20 zł. Mimo niewielkich rozmiarów Klausowi Bötigowi, który jest autorem tego przewodnika, udało się umieścić w tej pozycji całkiem sporo ciekawych informacji.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz